Connect with us

СВЯТ

Американците прибират цялото високотехнологично производство от Тайван

Редица представители на тайванския бизнес вече планират да инвестират в производство в САЩ, каза Нанси Пелоси, председател на Камарата на представителите на САЩ, след посещението си на острова.

Стана ясно, защо Пелоси скандално отлетя за острова: Калифорния има нужда от чипове, които САЩ нямат

Конфронтацията между Пекин и Вашингтон в областта на високите технологии набира скорост

В политиката няма място за морал, има само целесъобразност и индустриален шпионаж

Америка, очевидно, е осъдила тайванския режим, и Вашингтон не вижда перспектива за местните сепаратисти. Въпреки това високотехнологичните индустрии, разположени на острова, са много важни за САЩ, включително и за американската отбранителна индустрия. Първият вариант е да се пренесат всички фабрики в САЩ и да се унищожим всичко останало. Този процес вече е започнал.

„Вашингтон се ангажира да си сътрудничи с Тайван в областта на високите технологии и очаква инвестиции от тайванските компании. Току-що беше приет Законопроектът за чипове и наука, който отваря вратата за САЩ и Тайван към по-добър икономически обмен. Редица представители на тайванския бизнес вече планират да инвестират в производство в САЩ“, каза Нанси Пелоси, председател на Камарата на представителите на САЩ, след посещението си на острова.

Преведено на руски: Вие сте пред гибел, и Пекин ще ви схруска, затова единственият вариант е да транспортирате продукцията в САЩ. Дори набързо приехме специален закон за това. Добре дошли!

„Законът за чиповете и науката“ (CHIPS and Science Act) предвижда изразходване на $280 млрд. за изграждане на фабриките за чипове, от които $52 млрд. ще бъдат дадени на производителите на чипове като субсидии. Както можете да предположите, чиновниците така ще направят едно заместване на вноса, за да не зависят от доставките от Тайван и Китай. В документа се говори за „технологичен суверенитет“ и това са много правилни думи.

Изобщо янките правят всичко както трябва. Опасността наистина е сериозна, и всеки момент армията на КНР може да възстанови реда на острова. И тогава Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) и другите местни компании ще попаднат под контрола на китайците, което Вашингтон не иска да позволи.

Първо, американците са категорично против Китай да получи най-модерните технологии и всички санкции срещу компаниите от тази страна са насочени именно към това. Освен това китайците, са заподозрени в промишлен шпионаж, и редовно биват експулсирани от САЩ, а гостите се изхвърлят от страната както при най-малкото подозрение, така и без него.

Второ, САЩ се нуждаят от процесорите, произведени от TSMC, но в САЩ няма такива заводи. А китайците, както се досещате, когато получат контрол над предприятията, всички доставки за Америка ще спрат.

Пекин наистина не хареса „Закона за чиповете и науката“, и те веднага разбраха какво става. Китайското министерство на търговията заяви, че документът „може да доведе до непредвидени промени в глобалната верига на доставките на полупроводници и да създаде бариери пред международната търговия“.

Всъщност, да, точно това е. След като всички тайвански фабрики се преместят в САЩ, те ще имат практическия монопол на пазара, защото засега островните процесори са най-напреднали. Samsung се опитват да направят нещо, но засега някак не са много успешни, а американските военни бази са разположени в Южна Корея. С други думи, корейските технологии няма да попаднат и в Китай. Нищо няма да попадне – законът го забранява.

Китайците, разбира се, също не седят със скръстени ръце, миналата година Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) започна изграждането на голям завод за производството на чипове.

В Китай има и други подобни проекти, но те едва ли ще успеят бързо да настигнат TSMC. Ще им отнеме време.

„Никой не може да контролира TSMC насила. В случай на използване на военните сили или нахлуване в завода TSMC ще спре.

Заводът може да излезе от строя, ако островът бъде атакуван от Китай“, предупреди председателят борда на TSMC Марк Лиу.

Тоест заводът ще бъде взривен, и кой би се съмнявал в това. Всъщност, основната ценност, както винаги, във всички времена, не е оборудването, а информационните технологии. Ръководството на компанията ще се качи на бизнес джет и ще вземе със себе си един пакет, където всичко необходимо ще бъде на електронен носител, на първо място това са технологичните карти за най-новите чипове. Най-важните инженери и известен брой други служители също ще бъдат изведени, а всички останали ще бъдат изоставени. Нищо лично, просто бизнес.

Конфронтацията между Китай и САЩ в областта на високите технологии набира скорост. След посещението на Пелоси при сепаратистите, китайската компания Contemporary Amperex Technology Co. (CATL), най-големият производител на батерии за електрическите превозни средства в света, спря строителството на своя завод в Северна Америка за доставките за Tesla и Ford.

Но китайците сега се защитават и всичките им действия са само отговор на американските „атаки“. Миналата седмица Комисията за ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) съобщи, че Alibaba, най-голямата платформа за търговия на едро с китайски стоки, е застрашена от делистване. Формално, заради отказа u да приеме американски одитори (шпиони). Но само това, което е формално…

Китай вече наложи своите санкции на островния анклав и от вчера са забранени доставките на редица тайвански стоки на континента, а доставките в обратната посока са намалени. И жителите на Тайван се втурнаха към банките, за да теглят пари в брой, а след това много други се втурнаха да напуснат острова. Като цяло всичко е забавно.

В тази ситуация Русия трябва да бъде като онази много мъдра маймуна от китайската притча, която седи нависоко на едно дърво и наблюдава битката между двата тигъра. По-точно в случая между дракона и орела. Всъщност, ако вземем предвид националните интереси и на двете държави, и двете правят всичко както трябва. В политиката няма място за морал, има само целесъобразност. Китай трябва да си върне острова и да получи достъп до новите технологии. Янките – да организират заместването на вноса и да предотвратят укрепването на КНР.
Ние сме до тези технологии, около които сега се води икономическа война с евентуалния им преход към „гореща“ фаза. Но въпросът за заместването на вноса или по-скоро за изграждането на новата икономика, която има същия технологичен суверенитет, е много остър. Всъщност това е въпрос на живот и смърт и нищо друго.
Затова трябва да вземем пример както от китайците, така и от американците. Не трябва да се пренебрегва дори индустриалният шпионаж – „Всичко за фронта, всичко за Победата“.
(Павел Павлов)

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ18 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯ20 часа ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ3 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ4 дни ago

Водим борба за “нов световен ред”, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТ5 дни ago

Виктор Орбан към страните от ЕС: Очаквайте изненади

Унгарският премиер Виктор Орбан отрече вчера, при закриването на срещата на върха на Европейската политическа общност, да е изолиран в...