СКАНДАЛ
Акушерката удряла Никол с юмруци, най-малко 39 пъти!
Акушерката Емилия Ковачева е нанесла най-малко 39 удара на бебето Никол Димитрова, но има и много периоди, в които с фигурата си е закривала действията си от камерата. Фиксирани са и множество притискания с ръце по главата на детето, душене по шията, силни разтърсвания, обръщане с главата надолу, а и други насилствени действия спрямо Никол.
Това пише съдия Владимир Астарджиев от Софийския градски съд в мотивите си към присъдата на Ковачева. Те бяха обявени във вторник, пише “24 часа”.
Акушерката, която е подсъдима за опит за убийство на новородено, получи 18 г. затвор на първа инстанция на 15 септември 2017 г. Предстои делото да се гледа от Софийския апелативен съд.
Малката Никол се ражда на 14 април 2015 г. напълно здрава с ръст 52 см, тегло 3,230 кг и обиколка на главичката 34,5 см. В нощта срещу 18 април 2015 г. пеленачето, което е едва на 3 дни, е пребито с юмруци и шамари в стаята за новородени. Според записите от камерите първите два удара са в 1,49 ч, а последните резки шамари са в 3,03 ч.
Преди дни бащата на Никол Румен Димитров сподели, че в резултат на ударите по главичката момиченцето е отключило епилепсия.
“Побоят е продължил много дълго време. Тя е нанасяла жестоки удари на беззащитно същество на три дни, което не е било в състояние да окаже съпротива или да повика помощ”, пише в мотивите си съдията.
Според него фактът, че Ковачева е акушерка, т.е. човек, призван да оказва специализирани грижи в първите дни от живота на човешките същества, разкрива изключително “садистично отношение спрямо Никол и я характеризира като жесток и безскрупулен човек”.
“С нанесения на тридневното бебе побой, целящ умъртвяването му, подсъдимата е демонстрирала своята безчовечност и жестокост, както и пълна незаинтересованост за основните права на другите – включително правото на живот”, се казва в мотивите.
Причината, поради която акушерката се е отнесла с такава жестокост с момиченцето, така и не става ясна в хода на делото. Тя твърди, че не е удряла детето. Според Астарджиев какъвто и да е обаче конкретният мотив, “подтикнал я да направи опит да убие Никол, няма нищо, което да оправдае и омаловажи стореното от нея”.
Той приема, че има довършен опит за убийство, но исканата от акушерката смърт на пеленачето не е настъпила единствено благодарение на лекарите от болница “Токуда”.
На първа инстанция Ковачева не е получила най-тежкото наказание, предвидено в закона – доживотен затвор, защото не е осъждана, вдовица е, която сама издържа две дъщери, все още учещи.
Съдията обстойно коментира записите от камерите в стаята за новородени в болница “Софиямед”, запечатали ударите на акушерката. Основното твърдение на нейния адвокат Владислав Янев бе, че те са манипулирани и не може да бъдат доказателства по делото.
“Въпреки че са извън рамките на наказателния процес, може да се използват в наказателното производство”, е мнението на Астарджиев.
Причината е, че записът е извършен на законно основание, тъй като на входовете на болницата е имало предупреждение. Самата Ковачева също е знаела за видеозаснемането в сградата и е дала своето писмено съгласие. Съдът обръща внимание, че всички записи задълбочено са изследвани от тройна и петорна експертиза.
По делото е доказано още, че достъпът в отделението по неонатология е ставал само с чип-карта. Така че през нощта срещу 18 април 2015 г. в отделението не са влизали външни хора, а при децата между 1 и 6 часа е била единствено Ковачева.
Съдията оборва и тезата на адвокат Янев, че тя е била принуждавана да кара по 24-часови смени.
Той отбелязва, че Ковачева действително е карала двойна смяна, но е била съгласна, тъй като имала материални затруднения и поемала допълнителна работа.
“Изработването на две последователни 12-часови смени спестявало разходи за пътуване до Самоков, но в същото време я преуморявало”, казва съдът.
Ковачева обаче не е била принуждавана да работи извънредно и е можела да откаже поемането на 24-часови дежурства.
“Всички разпитани по делото свидетели, които са били наясно с нейното социално, семейно и материално положение, са единодушни, че тя е поемала повече дежурства, за да има икономическа изгода, като графиците за дежурства винаги са били съгласувани с нея и нейните желания”, казва съдът. Затова и липсвали всякакви основания да се приеме, че в нощта срещу 18 април тя е била под въздействието на някакви непредвидими и неочаквани фактори, намирала се в ненормално състояние и тези външни фактори са мотивирали нейното поведение по отношение на децата.
В мотивите се споменава, че тя е упражнила насилие и спрямо други бебета, но тъй като няма обвинение за това, съдът не го коментира.
Съдия Владимир Астарджиев прочете присъдата миналия септември. Заради липсата на мотивите обаче досега процесът не можеше да продължи нагоре по инстанциите. През това време Ковачева е под домашен арест.