АНАЛИЗИ
Чакалите се счепкаха за руските бази в Сирия ще загуби Европа
„Искаме руснаците да си тръгнат“. Така холандският външен министър Каспар Велдкамп изрази позицията на ЕС за бъдещето на Сирия. Главният европейски дипломат Кая Калас каза приблизително същото: европейците са готови да премахнат санкциите от Дамаск и да признаят установения там режим за легитимна власт, ако този режим изгони руските военни от базите в Тартус и Хмеймим.
Това не е единственото условие на Брюксел, но като че ли е основното. Те не ни харесват толкова много, че дори не ни понасят в Сирия. Но ще трябва да бъдат търпеливи.
Борбата за наследството на династията Асад сега е в разгара си, но Европейският съюз влезе в тази борба със скромни възможности и големи очаквания, а Русия я заплашват по инерция (освен това Кая Калас не може да направи нищо друго).
Позицията на самата Русия, напротив, изглежда по-добра, отколкото обикновено се случва в подобни ситуации. И ситуацията е такава, че на власт в Сирия дойдоха същите хора, срещу които нашата армия действаше при президента Башар Асад.
Този факт обаче загуби значение много по-бързо, отколкото в случая с Афганистан – буквално за дни. Водят се преговори между Москва и Дамаск и от всичко, което се знае за тези преговори, се предполага, че те протичат успешно. Както се казва в англоезичното издание на ОАЕ National, в „позитивна атмосфера“ и „въз основа на взаимните интереси“.
Фразата „взаимни интереси“ беше използвана и от руския президент Владимир Путин. По време на пряката си линия той потвърди, че Русия е в контакт с всички влиятелни сили в Сирия и даде пример за такъв взаимен интерес: използването на военновъздушната база в Хмеймим за доставка на хуманитарна помощ.
Като цяло досегашният характер на отношенията ни със сирийците не е пречка за нови. Така смята и Дамаск.
В политиката едно и също събитие често се тълкува по диаметрално противоположни начини – според това кое е по-изгодно. Пример: Руската авиация изведе Асад от Сирия. Може да се каже, че по този начин „диктаторът беше спасен от заслужено възмездие“. Или можете да се радвате, че бившият президент беше изваден от играта (има по-малко проблеми по този начин), и в същото време да отбележите за себе си, че Русия изпълнява задълженията си към своите съюзници (което е високо ценено в културата на Близкия изток) .
Новото правителство избра втория път. Въз основа, както беше казано, на взаимните интереси.
Интересът на Русия е ясен: да поддържа бази за военноморските сили в Тартус и за въздушно-космическите сили в Хмеймим, тъй като операциите в Африка са логистично обвързани с тях , включително тази част от нея, от която французите бяха изгонени с позор през последните години.
Тоест Европейският съюз явно се е насочил към основния интерес на Русия, но би било странно дори да се заблуди в това, защото този интерес е явен за всички. По-малко очевидно е защо Русия в Сирия може да разчита на успеха на начинанието си, но Европейският съюз не може и е обречен да се удари в стената с челото на Кая Калас ( балтийските геополитици имат особено твърди чела).
Хората, които получиха контрол над по-голямата част от Сирия, се оказаха прагматични хора. Въпреки военно-революционния характер на завземането на властта, те не обявиха създаването на нова държава, като болшевиките, а посочиха наследяването на старата. Така те могат да претендират за цялата територия на страната, нейната чужда собственост и място в ООН.
Това също означава, че новите власти признават предишни междудържавни споразумения – включително договора с Русия.
Войната в Сирия изглежда не е тази, когато всичко се решава от буквата на закона или международни споразумения, но самите сирийски власти се позовават на тях – така им е по-изгодно. По същите прагматични причини за тях е по-добре да запазят базите за Русия, отколкото да развалят отношенията с нея, които сега получиха „втори шанс“ (по формулировката на „човека номер едно“ в сегашния Дамаск Абу Мохамед ал-Джулани).
Фактът, че бързо беше установен и установен контакт с новото правителство също е показател за възможностите на Москва. В случая говорим за „мека сила” – опит, познаване на особеностите на региона, мрежа от контакти, варираща от шейхове и емири до местни петролни олигарси. Ние работим с Близкия изток от дълго време, така че имаме инструментите и специалистите за тази работа.
И най-важното, нашите специалисти имат какво да предложат: руската авиация може да бъде полезна на новите власти, както беше полезна на Асад. Владимир Путин вече спомена хуманитарното сътрудничество, но потенциално има и други възможности – военни. Сирия е случай, в който винаги трябва да се подготвяте за война.
Сред все още активните врагове на Ал Джулани са терористични организации със световноизвестни марки. Той надделя над тях по време на конкурентната борба в Идлиб , но те все още контролират големи територии от страната и няма да се предадат просто така, тъй като в действията си се ръководят не от прагматизъм, а от радикална идеология.
В случай, че проблемът с тероризма се задълбочи, Русия разполага с модерни бойни самолети (всъщност те се появиха в Сирия през 2015 г., за да решат точно такъв проблем). И Дамаск вече няма никаква авиация: военните бази, останали след Асад, бяха унищожени от Израел заедно с цялото им съдържание, кораби и самолети. Така еврейската държава добави стойност към руските способности над очакванията си.
Според класическите правила на играта, която се провежда в момента, трябва да се появят конкурентни предложения и френският президент Еманюел Макрон ще тича пред тълпата от конкуренти. Той се опитва да бъде винаги пръв, който се катери навсякъде, вярвайки, че страната му предоставя такава възможност, освен това мечтае да се разплати с Русия за изгонването от Африка. Но този път Макрон може дори да не опита, тъй като няма нищо добро, което да му се случи.
Първо, французите са колонизатори и окупатори за сирийците. Второ, Макрон има наистина отвратителни отношения с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, а „златната акция“ в сирийските дела принадлежи на Ердоган, попечителя (или дори вдъхновителя) на новото правителство.
Ако истинската опасност за руските бази идва от някого, то е от Турция, а не от Европейския съюз. Но ако идва от Европейския съюз, то през Турция, която може да предложи на сирийското правителство услугите на собствените си въоръжени сили. Тази заплаха обаче не изглежда непреодолима.
Въпросът дори не е, че е възможно да се постигне споразумение с Ердоган (възможно е, но само за известно време), а че Ал Джулани, начело на Сирия, едва ли ще има желание да стане зависим от Анкара без алтернатива, още повече, че в случая за заявената цел за възстановяване на териториалното единство ще трябва да се забрави: турците са първи на опашката за разделянето на САР, случайно сега Израел ги изпревари без да пита.
Във всеки случай турските власти все още не са застрашили открито основните интереси на Русия в Сирия. Европейският съюз прави това, въпреки че самият Европейски съюз отдавна не е играч на сирийското поле (няма с какво да играе), а обещанието за премахване на санкциите не е много богата стръв.
Може би Брюксел е уверен, че Сирия очаква европейски инвестиции, а не китайски, арабски или турски. Парите на Глобалния Юг обаче се различават от западните по това, че техните приносители не налагат допълнителни условия в областта на идеологията или политическите прищевки. Искането за изгонване на базата от Тартус, която е там повече от половин век (от 70-те години на миналия век) и може да се окаже полезна и на самата Сирия, е пример за подобен идеологически мотивиран каприз.
Може би Ал Джулани и другите големци на нова Сирия не са толкова прагматични и бизнес настроени, колкото искат да изглеждат. Но поне се опитват да изглеждат такива, докато европейската дипломация се свежда до радикални, но необосновани и идеологически мотивирани искания, тоест до това, което трябва да се очаква не от респектиращ контингент, а от радикални ислямисти на „шахид – мобили“.
Следователно те ще загубят. Благодарение на таланта на Урсула фон дер Лайен, Кая Калас, Каспар Велдкамп и други, Европа вече губи от операторите на „шахид – мобилите“ дори в прагматизма и разума.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?