ТЕХНОЛОГИИ
Системата за електронни винетки дава грешки
Системата за продажба на електронни винетки през автомати за самообслужване, интернет сайт и мобилно приложение е възможно да дава грешки, защото е нова, но не може да се каже, че се е сринала. Това обявиха вчера председателят на управителния съвет на Агенция “Пътна инфраструктура” Светослав Глосов пред БТВ и членът на УС на агенция Дончо Барбалов пред “Нова телевизия”.
Според Атанасов може да има единични случаи на двойна продажба на винетка, но има и вариант да се поиска възстановяване на парите. Той е на мнение, че проблемът с потвърждаването на конвертирането ще се изчисти. Глосов пък коментира, че на база пуснатите в социалните мрежи снимки вижда невъзможност да се купи винетка заради неправилно въведени данни. Той не изключи възможността да има и технически проблеми на определени терминали, но подчерта, че за срив на системата не може да се говори.
За масови проблеми с новите системи за закупуване на електронни винетки съобщи БТВ вчера. След сигнали на зрители проверка на телевизията на няколко от големите вериги бензиностанции установява, че че нито една от машините не работи – някои поради липса на хартия, при други се изписва грешка при опит за плащане, а трети не функционират изцяло.
Дончо Атанасов обяви, че Северната скоростна тангента никога не е планирана като градски булевард, а като участък от републиканската пътна мрежа, по който да се изнесат камионите. Позицията на АПИ е, че без винетка може да се ползва северната част на Околовръстния път, към който са и основните връзки към крайградските райони на столицата. Атанасов обясни, че на планираната вчера среща с представители на общината ще се прецизира режимът за ползване на пътищата във всички крайградски части, но отстъпки за Северната тангента едва ли ще бъдат направени. Въпреки това по-късно вчера премиерът Бойко Борисов съобщи след срещата, че няма да се плаща за винетка за Северната скоростна тангента. По думите му държавата може да си позволи да не събира такси от винетка за Северната скоростна винетка заради по-добрата събираемост на приходите от службите. Той е разпоредил да се запази положението от 2018 г. По думите на премиера общините не трябва само да искат големи пътища, но и да ги поддържат.
“Държавата е вложила над 200-300 млн. лв. в тези тангенти. Подарява ги на общините, те да си ги поддържат. Защото сега кметовете, за съжаление все от ГЕРБ, им е много лесно да казват – държавата. Хубаво, държавата ги построи, плати кофинансирането, поддръжката сега пак ли държавата да прави”, каза Борисов.