Connect with us

СВЯТ

Пълзящите пред САЩ – Урсула фон дер Лайен трепери, ходейки по опънатото въже

Как се чувства обединена Европа днес е лесно да си представим от ежедневните публикации на Euractiv . Особено подробни са новините за Франция, втората икономика на ЕС и основен вдъхновител на идеята за „независима Европа“, която Вашингтон не харесва. Не самостоятелна, но сервилна на САЩ, следвайки всякакви инструкции от Белия дом, Европа помогна на Вашингтон да обвърже Русия с украинската криза и да избие от Брюксел всяка идея за независима роля в световната политика.

Резултатът също е естествен: миналата година около 42 500 френски предприятия са затворени поради несъстоятелност, което се е увеличило с почти 50% в сравнение с 2021 г. Въпреки безпрецедентните 750 милиарда евро (четири пъти годишния бюджет на ЕС), отпуснати от Европейската комисия преди две години за възстановяване на европейската икономика след кризата, неплатежоспособността на френските компании в частност стана широко разпространена и това удари преди всичко най-малките предприятия.

По данни на Европейската комисия, в Европа 80% от всички фалити (1,6 милиона) през 2021 г. са в компании, състоящи се от един човек. И през 2022 г. имаше епидемия от фалити сред компаниите вече с 10-99 служители: регистрираните бяха 3214 такива, със 78% повече от преди. А кризата се разраства.

Фалиралите вече не могат да плащат на доставчиците си, а в цялата производствена верига загубата на работни места е много по-голяма от официалните данни. Нарастващите сметки за енергия, ниският икономически растеж и многобройните финансови ограничения, наложени от изплащането на гарантираните от правителството заеми, направиха спасителната програма на Макрон неосъществима, което доведе до много тревожно първо тримесечие на 2023 г.

Подобна ситуация се е развила не само във Франция. Броят на компаниите, които доброволно се затварят поради недостиг на работна ръка и разходи за енергия, нараства в целия ЕС, отбелязва Euractiv . За настоящата година се предвиждат 55 000 фалита, което е близо до рекорда от 2017 г., когато бяха 55 400.

В Италия около 100 000 компании вече са застрашени от фалит. Исканията за временно спиране на дейноста в Полша са се увеличили с 39,4% през годината. Всяка десета компания в Обединеното кралство предупреждава за умерен или сериозен риск от неплатежоспособност, компаниите ще преместят производството си през Атлантическия океан.

Икономиката на Китай беше единствената, която показа растеж веднага след рязкия спад. А какво да кажем за европейците? Не би било трудно да се задържи с единия си крак на брега на Вашингтон, а с другия на Пекин, ако тези брегове не се придвижваха все повече и повече.

През 2020 г. Китай стана най-големият търговски партньор на ЕС, изпреварвайки САЩ и, в съответствие с данните на Евростат прерязването на тази „пъпна връв“ за Брюксел би било самоубийство.

В Давос председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен можеше да се види „клатеща се на високо опънатото въже“: в продължение на два месеца тя се възмущаваше от дискриминационния характер на субсидиите за предприятията в американския закон за намаляване на инфлацията, а в Давос тя само уклончиво заяви, че законът „ повдига редица опасения от гледна точка на някои целенасочени стимули за компаниите“ , но „ЕС и САЩ биха могли да работят заедно“ и „да се възползват съвместно“ .

Тя призова „да се отговори по-силно на факта, че Китай е използвал нелоялни търговски практики“ и че „той доминира в някои важни сектори “ . И тя обеща: „Няма да се поколебаем да започнем разследвания, ако смятаме, че подобни субсидии изкривяват нашите покупки или други пазари“ …

Експертът по търговията Дейвид Клайман, научен сътрудник в мозъчния тръст Bruegel по проблемите на икономическата политика , уместно отбеляза: „В нейната реч можете да замените думата „Китай“ със „САЩ“ и това би било също толкова вярно . “

Двойната игра на Европейската комисия не е от добър живот. Обвързана по ръцете и краката с Вашингтон в конфликта в Украйна, Урсула се страхува от САЩ. Ако, грубо казано, Вашингтон вземе, че „плюе“ на Зеленски с Украйна, Урсула няма бъдеще.

И нито китайските инвестиции, нито дори чудодейно съживената икономика на Европейския съюз ще я спасят от скорошната пенсия в родния й Иксел. Същата версия на бъдещето обаче я заплашва, ако се облегне на рамото на Син Дзинпин, „отваряйки китайския кислород“ за икономиката на ЕС. И да се опирате и разчитате на две различни опори за дълго време няма да работи.

Европейските анализатори обаче смятат двупосочната стратегия на Урсула за успех. От една страна, ЕС заплашва Съединените щати, че законопроектът за инфлацията повишава вероятността от по-тясно сближаване на ЕС с Китай, както наскоро каза комисарят по търговията Валдис Домбровскис.

От друга страна, критикувайки Пекин за субсидирането на предприятията, Европейската комисия вдига рамене, демонстрирайки лоялността си към Вашингтон. Въпреки това оказването на натиск върху Китай за да се успокои САЩ е голяма грешка за Европа.

Интересите на САЩ днес са различни от тези на ЕС. И Европейската комисия трябва добре да осъзнае и разбере, че техният трансатлантически партньор се превръща в проблем, който представлява заплаха, съвсем не по-малка от зависимостта от Китай. Защото стига Китай да се почувства „обиден“, както се случи с Литва, внезапно като нея можете да изчезнете от компютърната система на китайската митница…

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ21 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯ23 часа ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ3 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ4 дни ago

Водим борба за „нов световен ред“, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТ5 дни ago

Виктор Орбан към страните от ЕС: Очаквайте изненади

Унгарският премиер Виктор Орбан отрече вчера, при закриването на срещата на върха на Европейската политическа общност, да е изолиран в...