ЗДРАВЕ
Пускат от 2025 г. ваксината си срещу рак. Кои видове лекува?
Ръководителят на Федералната медико-биологична агенция (ФМБА) Вероника Скворцова каза, че в края на 2025 г. в Русия ще бъде възможно да започне използването на вътрешни ваксини срещу рак. Проучванията показват, че може да намали обема на тумора с 80% при чревен аденокарцином при животни. Какви перспективи открива появата на противоракови ваксини.
Какво представлява ваксината срещу рак?
Ваксините срещу рак не означават буквално същите ваксини, които предотвратяват грип и други инфекции. Онкологичните заболявания не са заразни за хората и възникват поради смущения в организма, обикновено при отслабване на имунната система. Все още не се говори за разработване на лекарство, след чието приложение няма да се страхувате да се разболеете от рак. Ваксините срещу рак предлагат лечения, след като вече е поставена диагноза.
Съществуват две условно превантивни ваксини срещу рак. Учените са установили, че хепатит В и С увеличават риска от развитие на рак на черния дроб, а човешкият папилома вирус увеличава риска от рак на шийката на матката. Съществуват ваксини за тези вируси и тяхната употреба намалява вероятността от рак на тези специфични органи.
Съществува и определена връзка между рака и други заболявания, като ХИВ и хеликобактериоза, но тяхната профилактика не е свързана с ваксинация.
Терапевтичните противоракови ваксини, които вече съществуват или се разработват, имат за цел да насочат работата на имунната система, така че тя да започне да се бори с туморните клетки въз основа на антигените, които притежават. Този метод на лечение се нарича имунотерапия. В идеалния случай това би било ефективен и безопасен начин за борба с рака без същите отрицателни странични ефекти като химиотерапията или лъчетерапията.
За да създадат ваксина срещу рак, учените трябва да идентифицират антигени за всеки специфичен тип туморна клетка.
Въз основа на тях имунната система, стимулирана от лекарството, ще определи кои клетки трябва да бъдат унищожени. Учените са идентифицирали няколко начина как точно трябва да работят ваксините и сега се опитват да приложат тези идеи на практика.
Ваксините срещу рак включват и лекарства, базирани на онколитични вируси. Те съдържат вируси, които могат да заразят и унищожат раковите клетки, без да навредят на здравите. За разлика от имунните ваксини, тук не самият организъм се бори с рака, а с въведените в тялото вируси.
Какво се знае за руската ваксина
Напоследък беше постигнат напредък благодарение на разработването на иРНК ваксини срещу коронавирус – принципът, който стои в основата на тяхната работа, също беше търсен в областта на онкологията. Всички водещи изследователски центрове се опитват да работят в тази посока, постигайки резултати.
В Русия иРНК ваксините са влезли в клинични изпитвания върху хора и ще бъдат използвани първо за меланома, тъй като при повърхностни ракови заболявания е по-лесно да се наблюдава ефектът им.
Списъкът с потенциално лечими заболявания в бъдеще може да включва рак на белите дробове, някои видове рак на стомашно-чревния тракт и рак на бъбреците.
Руската противоракова ваксина се разработва от учени от Изследователския център по епидемиология и микробиология „Гамалея“, Националния медицински изследователски център по онкология „Блохин“ и Московския изследователски онкологичен институт „Херцен“, който е част от Националния медицински изследователски център по радиология на министерството. на здравеопазването на Руската федерация. Предклиничните проучвания върху него са проведени в продължение на три години .
Експериментите с ваксината показват, че тя може да намали размера на злокачествения чревен аденокарцином при животни със 75–80%. Това позволи на тестовите субекти да продължат да живеят с тумора и да не умрат заради него.
Нова иРНК ваксина ще бъде създадена за всеки конкретен човек въз основа на техния „туморен паспорт” . Анализът на генетичните характеристики на раковите клетки трябва да покаже как точно трябва да бъде конфигурирана ваксината, така че имунитетът на пациента да започне да се бори с тях. През септември 2024 г. Русия прие закон, позволяващ употребата на персонализирани лекарства. За да започне първата от трите фази на клиничните изпитвания, е необходимо разрешение от Министерството на здравеопазването.
Какви други ваксини срещу рак има?
BCG ваксината се използва за лечение на рак на пикочния мехур от началото на 90-те години. Първоначално е разработен за борба с туберкулозата, но е показала, че е ефективна срещу този конкретен рак (също и срещу проказа). В същото време учените все още не са разбрали защо точно помага срещу рак, което не пречи на активното използване на лекарството за лечение.
През 2010 г. ваксината Provenge беше одобрена за подпомагане на борбата с рака на простатата. От 2015 г. се използва ваксината Imgilik, съдържаща онколитичен вирус на базата на херпес. Помага в борбата с меланома , но причинява същите симптоми като херпеса.
Новата иРНК ваксина на Moderna за меланома (рак на кожата) успя да намали наполовина риска от рецидив и смърт сред тестовите субекти в предварителните изпитвания . Тя все още трябва да премине през третата фаза на тестване.
Каква е трудността при създаването на ваксини срещу рак?
Учените са едва в самото начало на своето пътуване за създаване на пълна гама от ваксини срещу рак. Те трябва да решат много проблеми, които им пречат да приложат на практика това, което трябва да работи на теория. Много е важно да се помни, че не всички туморни клетки имат свои собствени уникални антигени и това е основното условие за разработване на ваксина. Ако насочите имунната система към онези антигени, които имат и здравите клетки, тогава такава ваксина също ще ги унищожи и последствията от това могат да бъдат опасни.
Туморните клетки не винаги кротко очакват съдбата, която ваксината им е подготвила. Те могат да устоят на опитите да се самоунищожат, като използват различни механизми, за да станат невидими за имунната система. Те също така ще еволюират,
за да се опитат да оцелеят в атаката на имунното наблюдение. В някои случаи ваксината само ще удължи живота, но не и ще излекува адаптиращия се рак.
В борбата с рака много зависи от размера на тумора. Дори и да провокирате необходимия имунен отговор, той може да е твърде слаб, за да преодолее напълно рака. И самата имунна система може да се провали в тялото си, ако вече е достатъчно отслабена поради други заболявания или много напреднала възраст.
Дори ако се намери действаща ваксина за определен вид рак, тя пак ще трябва да бъде модифицирана за различни групи хора: възрастни хора, деца със съпътстващи заболявания.
Също така си струва да се има предвид, че разработването на иРНК ваксина включва създаването на персонализирано лекарство, т.е. за всеки отделен пациент ще трябва да се разработи персонален серум въз основа на туморен анализ. Производството на такава ваксина не само ще отнеме много време (и през това време туморът ще има време да се промени), но и ще бъде по-скъпо.