ВОЙНА
Пентагонът изчислява варианта с неядрена война срещу Русия
Добре информиран източник от администрацията на Белия дом съобщи пред американското военно издание „Breaking Defense“, че е готово всеобхващащо проучване, посветено на американския военно-промишлен комплекс. Този документ е изготвен според Указ № 13806 на Доналд Тръмп.
За нас, руснаците, това изследване със сигурност е от голям интерес, тъй като американските генерали в него сериозно обсъждат предстояща военен сблъсък с руската армия и управляващият отвъдокеански елит обяви на Москва всеобхватна икономическа война. Военните бази на НАТО сега съседстват с руските граничари, а американските инструктори обучават „зомбирани“ грузинци и украинци в съвместни учения. Същевременно служителите на тамошното министерство на финансите преследват нашите фирми, възпрепятствайки търговията, а агентите на ФБР арестуват руски граждани.
В същия антируски формат е изготвен споменатият доклад за американския военно-промишлен комплекс. Експертите, които посочват едни или други „пропуски в сигурността“ на Съединените щати, всъщност се занимават с привличането на правителствените пари в полза на лобистката отбранителна индустрия.
Според мен янките от отдавна се занимават с това дело, още от времената на Студената война със СССР. Тръмп, между другото, също е за укрепването на американската армия, въпреки че постави под съмнение военните приоритети, които са съществували преди него в страната. 45-ият президент на САЩ очевидно си е създал врагове не само в отвъдморския естаблишмънт, но и в областта на високотехнологичната отбранителна индустрия.
Изглежда, че поръчвайки това изследване, Тръмп е решил да се подсигури, като назначи за експерти свои хора. А тези, според вътрешната информация Breaking Defense, могат да „изненадат с нов дневен ред чрез съкращаване на финансирането за високотехнологичните отрасли в полза на изпитани от времето сухопътни въоръжения“.
Според Дан Гоур на страниците на другото военно издание Real Clear Defense (между другото – на Пентагона), преместването на финансовото ударение към аерокосмическата отбранителна промишленост космическата е довела до това, че „армията на САЩ ще се изправи пред сериозни предизвикателства по време на война с руските въоръжени сили, ако такава избухне.“
Началник-щабът на сухопътните сили на американската армия Марк Мили в тази връзка заяви пределно прямо: пехотата на САЩ ще се сражава „съвсем близко до руските танкове и артилерия. Не ми харесва това съчетание, не искаме да се окажем на линията на огъня, макар и технически да изпреварваме руснаците“.
Също така генералът бе принуден да констатира, че „Русия участва в десетилетна комплексна програма за модернизация на своите обичайни въоръжени сили. Сега тя представлява реална заплаха за НАТО“.
Любопитно е, че началник щабът на Сухопътните сили на САЩ веднага успокои американската общественост: не трябва да се вълнувате, в случай на война войската на Путин все пак ще бъде разгромена от армията на САЩ. Но ще е по-добре, ако САЩ имат десетократно преимущество в танкове, бронирани машини, ударни хеликоптери, щурмовици и проверени от времето изтребители.
Между другото, Белият дом всъщност потвърди слуховете, че е взето решение значително да се увеличи производството на последната версия на основния боен танк „Ейбрамс“. Започвайки се с 2019 фискална година армията ще получи 135 такива танка годишно в конфигурацията M1a2 System Enhancement Package Version 3 (SEPv3). Ако програмата бъде доведена до логичното си заключение, Пентагонът за 10 години напълно ще преустрои всичките си 15 бронирани бригади на сухопътните войски и на Националната гвардия. За тази цел до 2030 г. Пентагонът ще закупи 1350 от най-новите танкове, които, според замисъла на задокеанските стратези, ще разбият на пух и прах руските танкови армади.
Изглежда, че в Америка са решили да създадат голям бронетанков арсенал в отговор на решението на Министерството на отбраната на РФ да реанимира и модернизира 6000 танка T-80 и T-72, които според плана на бившия министър Сердюков трябваше да бъдат нарязани. Напомняме, че за предстоящата масова модернизация на танковете миналата година разказа руския генерал Александър Шевченко, началник на Главното автобронетанково управление на въоръжените сили на Руската федерация. Тази новина изглежда уплаши Пентагона не на шега.
От друга страна, решението да се увеличи значително производството на „Ейбрамс“ модел SEPv3 (ако бъде прието) със сигурност ще даде възможност на завода в Лима (щата Охайо) да задиша с пълни гърди. На свой ред той обеща да предостави след няколко години още по-мощен танк „Ейбрамс“ – моделът SEPv4.
Вярно е, че тази програма, според добре информиран източник от Белия дом, има и „подводни камъни“. Първо, цевите за американската бронетехника и артилерия се изготвят единствено в голяма степен остарялата фабрика Watervliet Arsenal в Ню Йорк. А струговете за производство на оръдията за „Ейбрамс“ се произвеждат в Германия. Европейците, както пише в доклада на Breaking Defense, вече са дали да се разбере, че ще наложат ембарго върху това оборудване, ако Тръмп премине „червената линия“ в техните отношения.
Второ, САЩ зависят от вноса от Русия и Китай на редки метали и суровини, които са много необходими за производството на танковете в Лима. Започва се с берилия и се завършва с порестия титан.
Между другото, в Указ №13806 се иска оценка на производствените възможности на Америка в случай на голяма и дълга война. Така че, ако САЩ наистина е се „впият“ с Русия в неядрен конфликт (янките някак си вярват, че Москва няма да нанесе по Вашингтон ядрен удар), производството на „Ейбрамс“, както се оказа, ще спре бързо. Защото, както са сигурни зад океана, в сегашното глобално разделение на труда е достатъчно да се бомбардират няколко десетки завода за производство на стругове в ЕС, за да се създаде остър недостиг на компоненти и оборудване за военнопромишления комплекс на САЩ.
Интересно, доколко нашият военно-промишлен комплекс зависи от същата германска прецизна техника? Между другото, в Америка от дълго време не произвеждат прецизни машини за шлифоване. И технологичната компетентност за тяхното производство се смята за загубено. Слабо ми се вярва, че при нас нещата ще са по-добри.
Гледайки с каква скорост руската отбранителна индустрия купува немски машини, зависимостта от вноса вероятно не е по-малка, отколкото в САЩ. И може би е дори по-голяма.
Зад океана имат проблеми и с доставчиците. Американският военно-промишлен комплекс има толкова много подизпълнители на второ, трето и четвърто ниво, че дори и съставителите на доклада по заповед № 13806 не могат да намерят всички краища на кълбото. Тъй като значителна част от тях е привлечена от чуждестранни производители на уникални компоненти. Тук, дори и детективите ще се побъркат, иронизират експертите.
Това означава, че днес отбранително-индустриалният комплекс дори на страна като Съединените щати няма да може да произвежда високотехнологични оръжия в условията на голяма и дълга война. Ето защо е необходимо да се борим с това, което е натрупано предварително.
При неядрен конфликт танкове и артилерия ще бъдат особено необходими. Опитът от използването на T-72 в Сирия показа, че нашите танкове, с добра подкрепа от пехотата и авиацията в първа линия, както беше през Втората световна война, така и днес остават много страховито оръжие.
Впрочем, ако не беше сирийския опит на руските танкове, конгресмените от САЩ очевидно щяха отдавна да затворят единствената фабрика в Съединените щати за производство на „Ейбрамс“. Тъй като мнозина американски експерти вече са отписвали това оръжие в историята. Може би това е най-прагматичното заключение от доклада, смята Дан Гоуре
Същевременно Тръмп още и стартира програма за увеличаване на флота ВМС на САЩ до 355 кораба. Следователно предстои значително „разтърсване“ на военния бюджет на САЩ, в резултат на което традиционните бенефициенти на отвъдморската отбранителна индустрия ще трябва да поделят с външни лица. Например – с фабриката в Лима или с Watervliet Arsenal в Ню Йорк. В това отношение изданието „Breaking Defense“ смята, че Белият дом ще намали финансирането на редица скъпоструващи НИРД.
Вероятно след това Тръмп отново ще бъде обвинен, че подкрепя Русия и ще бъдат наложени нови санкции срещу нас. Въпреки това, настоящият президент на САЩ е очертал ясно позицията си: вместо „сребърни куршуми“ (като самолетите пето поколение Ф-35), той иска да засили армията на САЩ с лапи с мощни нокти (танковете „Ейбрамс“).
В допълнение, числеността на американските въоръжени сили скоро ще бъде увеличена до 1,2 милиона войници (от днешните 980 хиляди).
Всичко това показва, че Пентагонът преценя възможността за неядрена война с Русия, като най-вероятен сценарий за евентуален конфликт.