ТЕМА
ООН ни плашат със страхотни жеги слудващите години
Каква е прогнозата на ООН за целите, свързани с изменението на климата?
Две от три е шансът през следващите пет години светът временно да достигне международно приетия глобален температурен праг за ограничаване на най-лошите последици от изменението на климата, прогнозира нов доклад на Световната метеорологична организация, предава „Асошиейтед прес“.
„Вероятно това ще бъде само мимолетен и по-малко тревожен флирт с договорената климатична опасност.“
Това заяви метеорологичната агенция на ООН в сряда. А обяснението е, че учените очакват временен изблик на топлина от Ел Ниньо да засили затоплянето, причинено от човека от изгарянето на въглища, нефт и газ, до нови висоти и след това да се спусне малко надолу.
Парижкото споразумение за климата от 2015 г. определи 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) като глобална парапет за атмосферно затопляне, като страните се ангажираха да се опитат да предотвратят толкова много дългосрочно затопляне, ако е възможно. Учени в специален доклад на ООН от 2018 г. потвърдиха, че преминаването през тази точка ще бъде драстично и опасно различно с повече смърт, разрушения и щети върху глобалните екосистеми.
„Вероятно няма да е тази година. Може би това ще бъде следващата година или по-нататък, че годишната средна температура е 1,5 градуса по Целзий“, смята водещият автор на доклада Леон Хермансън, учен по климата в Метеорологичната служба на Обединеното кралство. Но учените по климата изтъкнаха, че това, което вероятно ще се случи през следващите пет години, не е същото като провал на глобалната цел. В изявление генералният секретар на СМО Петери Таалас коментира:
„Този доклад не означава, че ще надхвърлим постоянно нивото от 1,5 градуса по Целзий, определено в Парижкото споразумение, което се отнася за дългосрочно затопляне в продължение на много години. Въпреки това СМО бие тревога, че ще нарушим нивото от 1,5 градуса по Целзий временно с нарастваща честота. Една година всъщност не означава нищо.“
Учените обикновено използват 30-годишни средни стойности. Тези 66% шансове една година да достигне този праг за пет години са се увеличили от 48% миналата година, 40% предходната година, 20% през 2020 г. и 10% преди около десетилетие. Докладът на СМО се основава на изчисления от 11 различни научни центъра за климата по целия свят.
Светът се приближава все по-близо до прага от 1,5 градуса поради климатичните промени, причинени от човека, от години. Временното затопляне на очакваното за тази година Ел Ниньо – феномен, който започва със затопляне на части от централната част на Тихия океан и след това се разпростира по целия свят – прави „възможно за нас да видим една година надвишаваща 1,5 градуса пълно десетилетие преди дългосрочното средно затопляне, предизвикано от човешките емисии на парникови газове, го прави“, коментира климатологът Зеке Хаусфатер от технологичната компания Stripe и Berkeley Earth, който не беше част от доклада на WMO. В имейл Хаусфатер пише:
„Не очакваме дългосрочната средна стойност да надхвърли 1,5 градуса по Целзий до началото на средата на 2030 г.“
Но той уточнява, че всяка година на вдигане на или близо 1,5 има значение. В интервю Хермансън отговори:
„Виждаме този доклад повече като барометър за това как се приближаваме, защото колкото повече се приближавате до прага, толкова повече шум, блъскащ се нагоре и надолу, ще ви блъсне случайно през прага.“
Освен това той обясни, че колкото повече произволни удари над марката се случват, толкова повече светът всъщност се доближава до прага.
Ключов във всичко това е цикълът Ел Ниньо. Светът излиза от рекордно тройно потапяне Ла Ниня – три поредни години на по-хладния братовчед на Ел Ниньо, ограничаващ причиненото от човека изкачване на затопляне – и е на прага на Ел Ниньо, който някои учени прогнозират, че ще бъде силен.
„Ла Ниня донякъде изравнява тенденцията на затопляне, причинено от човека, така че светът не е надвишил годишната температурна граница от 2016 г. насам, последният Ел Ниньо, супер голям“, изтъкна Хермансън.
А това означава 98% шанс за счупване на годишния глобален температурен рекорд от 2016 г. между сега и 2027 г., се казва в доклада. Освен това има 98% шанс следващите пет години да бъдат най-горещите пет години в историята, се казва в доклада.
Поради преместването от Ла Ниня към Ел Ниньо, „където преди е имало наводнения, ще има суши и където е имало суши преди може да има наводнения“, смята Хермансън.
Докладът предупреждава, че Амазонка ще бъде необичайно суха през голяма част от следващите пет години, докато Сахелската част на Африка – преходната зона между Сахара на север и саваните на юг – ще бъде по-влажна. Хермансън обяви:
„Това е едно от положителните неща, произтичащи от тази прогноза. Не всичко е обреченост и мрак и горещи вълни.“
Климатологът от Университета на Пенсилвания Майкъл Ман подчерта, че доклади като този поставят твърде голям акцент върху глобалната температура на повърхността, която варира в зависимост от цикъла Ел Ниньо, въпреки че в дългосрочен план се покачва. Истинското безпокойство са дълбоките води на океаните, които поглъщат огромното мнозинство от причиненото от човека затопляне в света, което води до постоянно нарастване на съдържанието на топлина в океана и редовно поставяне на нови рекорди.
Ман е на мнение, че е погрешно да се мисли, че светът ще надхвърли прага по всяко време, защото „съгласуваните усилия за намаляване на въглеродните емисии все още могат да избегнат преминаването му напълно“, заяви Ман.
„Върху това трябва да се съсредоточим.“
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ