БЪЛГАРИЯ
НЕСВЪРЗАНИ ДУМИ, СМОТАНО БРЪЩОЛЕВЕНЕ ОТ СТРАНА НА ЛИЦЕТО БОРИСОВ!
Медведев го избъзика: Изтребителите ще дойдат, но и газ да дойде
Проектът „Белене” има бъдеще и е възможно да се реализира с руска помощ, заявиха Дмитрий Медведев и Бойко Борисов на съвместния брифинг на двамата премиери в Министерския съвет днес.
„Хипотезата „Руска АЕЦ” не съществува, имаме два български реактора”, категоричен беше Борисов.
По думите му от „Росатом” са поели ангажимент даже и да не бъдат избрани за строител, да съдействат с ноу-хау по проекта.
По-рано руското правителства заяви, че “Росатом” ще кандидатства на търг наравно с другите кандидати за строеж на АЕЦ “Белене”.
Той отново заяви, че има „сили”, които използват визитата на Медведев, за да поставят въпроса за геополитическата ориентация на страната ни – въпрос, който, по думите му, не е на дневен ред.
Борисов отбеляза, че „Черно море е прекрасно море, но е тясно за военни действия”
и призова Русия и НАТО да седнат на масата за преговори. Той допълни, че „поне още няколко години трябва да поддържаме руските самолети в изтребителната авиация, докато дойдат новите”.
Медведев отигра думите на Борисов, като лаконично завърши проявата по следния начин:
„Изтребители винаги ще дойдат, важно е да дойде газът и да работят електроцентралите”.
Енергетиката е “флагманът на двустранните ни отношения”, каза Дмитрий Медведев.
“България и Русия ще си сътрудничат в редица сфери, сред които и енергетиката, като това не поставя под въпрос принадлежността на нашата страна към ЕС и НАТО, но все още има много аспекти на двустранните отношения, които трябва значително да се подобрят”, пък бяха думите на Борисов.
Медведев заяви, че не очаква голямо развитие по темата „Турски поток” през България” от тази визита. „За по-нататъшни конкретни стъпки ще можем да говори след като ни бъдат дадени съответните гаранции – не от страна на България, а от страна на ЕК, че в бъдеще този проект няма да бъде провален”, каза Медведев.
“Срещи между руското правителство и ЕК не се провеждат – когато няма контакти, има съмнения и усещания, че единият не казва всичко на другия”, коментира още той.
Борисов посочи, че от спирането на „Южен поток” „Газпром” са понесли големи щети, които след това не са били отнесени към България именно заради очакванията за продължаващо партньорство.
България иска да запази натоварването на газопреносната си инфраструктура
след очакваното спиране на транзита към Турция след старта на „Турски поток”, посочи Борисов още.
„Искаме да останем с толкова, с колкото сме сега. Ако има национални предатели, те са тези, които искат инвестициите ни в тази сфера да останат в земята и да ги пратим на скрап след време”, категоричен беше Борисов.
Той подчерта, че очакването му е след завършването на газовия хъб страната ни да има достъп до все повече източници на синьото гориво.