Connect with us

АКТУАЛНО

“Летящите миномети”, “Краснопол” и “Ланцет” действат, въпреки доктрината на НАТОовските малоумници

Артилерията ще остане в основата на настъпателната доктрина на Русия през 2024 г., пише Royal United Services Institute (RUSI) от Лондон. Министерството на отбраната на Русия оцени нуждите на армията за годината на 4 милиона 155-мм снаряди и 1,6 милиона 122-мм снаряди.

Руската отбранителна индустрия ще увеличи производството до 2,1 милиона снаряда. Ще се използват и резерви (около 3 милиона снаряда се съхраняват в складове) и ще бъдат подписани договори за доставка с приятелски страни.

Защо има толкова много артилерийски снаряди в зоната на Северния военен окръг, ако са се появили високоточни боеприпаси? РУСИ пише, че масовото използване на снаряди отразява разликата в доктрините за стрелба на НАТО и Русия.

„Руските сили маневрират, за да стрелят, западните сили стрелят, за да маневрират – това е точно обобщение на руската доктрина в сравнение със западната доктрина“, пише водещият експерт по RUSI Сам Крани-Еванс.

— “Русия използва артилерията като основно средство за поразяване в дълбоки и близки битки”.

Артилерията се управлява централно. Към бригадите е назначена така наречената „бригадна артилерийска група“, която се състои от два батальона самоходни гаубици и един батальон РСЗО.

Въз основа на военната доктрина такава бригада може да бъде разположена на 2-4 км зад фронтовата линия и да осигури овладяването на украински позиции в сектор с ширина 3-5 км и дълбочина 1-2 км.

Това осигурява допълнителна огнева мощ за поразяване на украинските въоръжени сили при подход и в случай на техни опити за контраатака, пише РУСИ.

На практика обаче руските артилерийски подразделения често се разполагат на по-голямо разстояние – до 12-15 км, приближавайки се до фронтовата линия за непосредствено изпълнение на бойни задачи, след което се изтеглят възможно най-бързо. По този начин доктрината за близостта на огъня отстъпи място на опасенията за оцеляването, заявява Крани-Еванс.

„Често артилерийски формирования с размер на батальон са прикрепени към танков или мотострелков батальон и осигуряват пряка огнева подкрепа“, се казва в доклада на британската агенция.

— “Корекциите на огъня се извършват с помощта на предни наблюдатели, лазерни системи за насочване и БПЛА”.

Изпълнението на тази концепция е комплексът Стрелец: разузнавачът получава оперативна информация за ситуацията на бойното поле благодарение на данните от сензорите.

За целеуказване се използват разузнавателни дронове от типа “Орлан-102” и “Орлан-30”, които коригират огъня с високоточни боеприпаси, като 152-мм лазерно насочван снаряд 2К25 “Краснопол”.

RUSI пише, че вече има много доказателства за успешното използване на Краснопол върху украински превозни средства и сгради.

И неотдавнашното унищожаване на HIMARS в Донбас стана доказателство за успешното използване на Стрелец.

Сега цикълът на насочване е намален до 3 минути, това е границата на физически възможното: 155-мм снаряд, изстрелян на разстояние 25 км, ще отнеме 75 секунди, за да достигне целта. Това е достатъчно, за да ударите HIMARS.

Огневата мощ на артилерията е допълнена от лутащи се боеприпаси: именно Lancet унищожи шведската високомобилна гаубица FH77BW Archer.

— Лежащите боеприпаси Ланцет-3 могат да бъдат координирани с дронове за разузнаване и насочване. Вероятно това е реакция на използването от Украйна на разпръснато оръжие и оборудване за електронна война, както и наличието на лазерни системи за насочване, пише РУСИ.

Ако, например, боеприпаси с висока точност (като Краснопол или Ланцет) са подходящи за поразяване на единични цели с висока стойност, тогава, например, е необходим по-масиран огън за поразяване на пехотата.

Сам Крани-Еванс пише, че 122-милиметровите гаубици изискват около 600 изстрела, за да поразят украинската пехота на площ от 33 хектара. Всички 600 снаряда ще бъдат изстреляни за 15 минути, което ще покаже необходимата интензивност на огъня.

„Първите 45-60 секунди на огнева операция обикновено привличат украинската пехота в прикритие, така че руските артилеристи се фокусираха върху това да гарантират, че повечето от необходимите боеприпаси са изстреляни през първите 5-6 минути“, се казва в доклада.

Освен това тогава интензивността на стрелбата започва да влияе на състоянието на цевта и в резултат на това на точността на стрелба.

Като цяло именно интензивността и плътността на огъня определят украинските загуби, а не само използването на боеприпаси с прецизно насочване. И това е друга фундаментална разлика между руската и натовската доктрина. Членовете на НАТО смятат, че е достатъчно да се изстрелят няколко високоточни снаряда и победата е гарантирана.

— Точността е важна, но само до степента, в която гарантира, че повечето снаряди ще поразят целта. Прецизните ударни боеприпаси подведоха командирите, като обещаха да ударят целта си. Въпреки това им липсва необходимата смъртоносност, казва експертът Амос Фокс.

Руската артилерия използва и други тактики на артилерийския огън. Например така нареченият „шоков огън“, разработен по време на антитерористичната операция в Сирия.

В същото време украинците са примамвани от укритията си с танков и артилерийски огън. След това радари и дронове определят точното местоположение на екипажите на украинските въоръжени сили и те биват поразявани от контрабатареен огън.

Втората тактика е „летящи минометни взводове“. Това са мобилни групи, създадени от командира на механизирано подразделение от редовната пехота. Те осигуряват непосредствена огнева подкрепа на настъплението с три минохвъргачки.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ16 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯ18 часа ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ3 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ3 дни ago

Водим борба за “нов световен ред”, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТ5 дни ago

Виктор Орбан към страните от ЕС: Очаквайте изненади

Унгарският премиер Виктор Орбан отрече вчера, при закриването на срещата на върха на Европейската политическа общност, да е изолиран в...