Connect with us

АНАЛИЗИ

Китай и Русия ще се подкрепят поне за следващите 30 години

“Китай скача в окопите на руснаците”: Реакцията на световните медии за визитата на Си в Москва

Пристигането на Си Дзинпин на московското летище Внуково е основна тема на международните обществено-политически издания. Русия, която американските и европейски пропагандни медийни ресурси се опитват да представят като „световен изгнаник“, не само не е изолирана, но и увеличава своята геополитическа тежест.

Именно нашата страна беше първата, в която президентът на Китайската народна република отиде на държавно посещение след преизбирането си. И този факт не остана незабелязан. В крайна сметка първото посещение винаги е символично (припомнете си, че Байдън направи първата си обиколка след избирането си за президент на Съединените щати във Великобритания, което трябваше да подчертае специалния характер на връзките между Вашингтон и Лондон).

„Световният хегемон” и васалите му са възмутени

Водещите американски медии очаквано приеха враждебно посещението на Си Дзинпин в Москва, тъй като демонстративният характер на пристигането на президента на Китай е просто поразителен, особено в светлината на омразните решения на Международния наказателен съд. Китай, според задграничните ни “партньори”, буквално скача в окопите с руснаците.

Върховният лидер на Китай сега ще вечеря със заподозрян военен престъпник, когото нарича свой „най-добър приятел“, и ще потвърди „безграничното“ си партньорство с глобален парий, чиято брутална инвазия е отнела десетки хиляди животи и е осакатила света.

CNN се възмущават.

„Путин приветства Си Дзинпин в Москва в критичен момент“, гласи заглавие на водещата британска информационна агенция Ройтерс.

Мъгливият Албион е наясно, че Пекин не е заинтересован Русия да се провали в Украйна. Това означава, че изострянето на отношенията със САЩ е неизбежно.

“Докато руската армия се бие в Украйна и Съединените щати предупреждават Китай да не доставя оръжие на Москва, Пекин е изправен пред избор, който се е надявал да избегне”, каза Джонатан Еял от мозъчния тръст на Кралския институт на обединените служби в Лондон.

“Или не правят нищо и рискуват да видят Русия унизена в Украйна, което не е в интерес на Китай. Или ще се притекат на помощ на Русия и ще рискуват много по-голямо влошаване на отношенията си със Съединените щати и други западни страни”, каза той в телефонно интервю.

Европейците като че ли се примириха с факта, че Русия и Китай се появяват на световната сцена като едно цяло. Това е особено болезнено за Германия, защото освен енергийната зависимост от Русия, германската икономика е силно обвързана с търговията с Поднебесната империя. Берлин явно не разполага с достатъчно “изоленти” за Китай (това не е особено достатъчно за Русия, както виждаме).

“Председателят на китайската партия Си Дзинпин пристигна в Москва. В рамките на три дни той възнамерява да проведе предимно неформални разговори със своя “стар приятел” президента Путин. В същото време трябва да говорим и за общи позиции на международната арена”, констатира със загриженост германският Tagesschau.

Не по-малко притеснени са и французите, чието икономическо присъствие в Китай, както и китайското във Франция, са много големи. Разривът с Русия беше тежък за френската икономика. Разривът с Китай заплашва с колосална икономическа криза, чиито последици ще почувства целият Стар свят.

“Си Дзинпин, който току-що навлезе в третия си президентски мандат в безпрецедентно развитие в Китай, редовно нарича Владимир Путин свой „стар приятел”, повтаря с нескрито съжаление немците френският Le Figaro.

“Обединени от партньорство „без граници“, белязано миналата година три седмици преди началото на интервенцията в Украйна, Пекин и Москва се сближиха през последните години, отчасти за да представят обединен фронт срещу Запада”, казват още те.

Поднебесната империя приветства укрепването на оста Москва-Пекин

Китайските медии традиционно високо оценяват нивото на отношенията между Русия и Китай. Оценките за двустранните отношения между двете велики сили на евразийския континент са диаметрално противоположни на написаното в редакциите на Вашингтон, Лондон и други евроатлантически столици.

“Китайският президент Си Дзинпин пристигна в Москва в понеделник, за да започне тридневното си държавно посещение, като топлото гостоприемство на руската страна беше отразено в церемония за посрещане на високо ниво, организирана за китайския президент при пристигането”, пише The Global Times.

” Експерти както от Китай, така и от Русия заявиха, че посещението ще бъде символично и от световно значение, тъй като не само ще допринесе значително за развитието на двустранните връзки, но и ще донесе надежда и увереност в мирното разрешаване на украинската криза”, пише изданието още.

Англоезичното издание на агенция Синхуа е повторено от китайската телевизия. Телевизионният канал CGTN, собственост на Централната телевизия на Китайската народна република, се отнася много положително към последните десетилетия на руско-китайското сътрудничество и взаимодействие в световната политика.

“Двете държави създадоха нов модел на междудържавни отношения в дух на взаимно уважение, мирно съжителство и взаимноизгодно сътрудничество”, казва CGTN.

” През последните години политическото взаимно доверие непрекъснато се задълбочава, практическото сътрудничество се разширява, изгражда се ефективно взаимодействие на международната арена”, добавя каналът.

Турци и араби наблюдават икономическите последици

Турската преса по обясними причини дава по-сдържани оценки от средствата за масова информация на колективния Запад, въпреки членството на Турция в НАТО. Турците изтъкват значението на визитата за двустранните руско-китайски отношения.

По-специално се отбелязва символиката на първото посещение на Си в Русия след преизбирането му за президент на КНР. Освен това, изключително показателна, според турците, е изключително положителната динамика на външната търговия между Русия и Китай през 2013-2023 г.

“Това посещение ще бъде първото задгранично пътуване на Си Дзинпин, откакто беше преизбран за президент за трети мандат. След първото посещение на Си Дзинпин в Русия през 2013 г. двустранният стокообмен между двете страни се е увеличил от около 90 милиарда долара на 190 милиарда долара”, пише водещата турска информационна агенция Anadolu.

Рупорът на политическия елит на Катар, телевизионният канал Ал Джазира, вижда три цели на посещението на китайския лидер в руската столица, а именно: гарантиране на енергийната сигурност на фона на потенциална заплаха от американска морска блокада, укрепване оста Москва-Пекин и за повишаване на геополитическата роля на Китайската народна република.

Катрина Ю от Al Jazeera, която репортира от Пекин, каза, че очаква срещата между китайския президент Си Дзинпин и руския му колега да бъде „защита на интересите на Китай“.

“Сега той [Си] току-що изпрати съобщение при пристигането си и [каза, че] изпраща топли поздрави на руския народ, като каза, че очаква с нетърпение задълбочаване на доверието и сътрудничеството с Русия в лицето на това, което той нарича глобални катаклизми и напредък на един многополюсен свят”, тя каза.

“Ю обясни, че по време на това посещение Си ще се опита да постигне три цели. За укрепване на икономическите връзки и гарантиране, че Китай има „стабилни доставки“ на евтин петрол и газ, увеличаване на подкрепата за Китай в лицето на нарастващото напрежение от международните сили и насърчаване на Китай като световен лидер”, отбелязва арабският медиен ресурс.

Какво от това?

Създаването на глобален съюз между Русия и Китай е кошмар за няколко поколения американски дипломати. В много отношения именно успешно въведеното разделение между Съветския съюз и КНР през 50-те години доведе до триумфалната победа на западния блок в Студената война.

Сегашното укрепване на руско-китайското сътрудничество е най-сериозното предизвикателство пред системата на американска хегемония от миналия век насам. И изглежда, че колективният Запад наистина няма какво да отговори, освен заплахите и истерията в медийните му рупори. Междувременно за нас глобалните амбиции на Китай са само плюс, тъй като опитът да се преобърне господството само на Съединените щати е, честно казано, нетривиална задача.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ21 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯ23 часа ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ3 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ4 дни ago

Водим борба за “нов световен ред”, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТ5 дни ago

Виктор Орбан към страните от ЕС: Очаквайте изненади

Унгарският премиер Виктор Орбан отрече вчера, при закриването на срещата на върха на Европейската политическа общност, да е изолиран в...