БЪЛГАРИЯ
За България е неизпълнимо нареждането на неоколониалистите от Брюксел за намаляване на потреблението на газ
Предложенията на ЕК за намаляване на потреблението на газ от препоръчителни и доброволни биха могли да станат задължителни в една изострена ситуация. Това е потенциална възможност и предизвикателство, каза в предаването “Денят започва” на БНТ Петър Витанов, евродепутатът от БСП/Прогресивен алианс на социалистите и демократите.
“Макар че след като излезе това предложение от председателя на ЕК, доста държави изразиха своите резерви. Причината е, че ние имаме държави с различни специфики – едни са много по-зависими от руския газ, на други икономиките като цяло са по-зависими от газа. Би трябвало тези специфики да се отчитат и да не се прилага стандартизиран подход, защото няма да има необходимия резултат. Това вече изразиха 12 държави”, обясни евродепутатът.
Петър Витанов допълни, че липсва българската позиция и ще му е любопитно да разбере каква е.
“Слушах представителите на газовата асоциация, които казаха, че това е невъзможно, поне за България е неизпълнимо. И действително изглежда така. Не знам коя ще е тази държава, която ще каже на определени предприятия или сектори, че няма да получават газ и ще трябва да спрат производството”, подчерта той.
БСП направи всичко възможно да реализира правителство с третия мандат, но сега има един единствен ход – избори, коментира пред БНТ ръководителят на делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов. „Имаме енергийна, инфлационна, политическа криза, да не добавяме и конституционна криза. Забавянето на връщането на мандата може да предизвика всякакви интерпретации за намеренията на БСП“, каза Петър Витанов.
Според него за избора на шеф на КЕВР трябва да се произнесат юристи и тази процедура също може да бъде задвижена по-бързо. Те трябва да кажат дали ако няма законно избран председател, остава предишният, както стана в случая с БНБ, или пък е възможна спешна промяна в закона, с която заместникът може да поеме временно функциите на председателя.
„БСП направи всичко възможно да реализира третия мандат, дори повече, но очевидно няма възможност за съставяне на ново правителство и би следвало да се върви по рамкираната от Конституцията процедура“, каза още евродепутатът.
Петър Витанов направи паралел и с Италия, където падна правителството на Марио Драги, последваха три дни на консултации с президента и беше насрочена дата за избори в началото на септември.
„В Италия форсираха изборите, за да решат проблемите с бюджета, инфлацията, газовите доставки“, каза още Петър Витанов.
Той се спря и на новата енергийна стратегия REPOWER EU, която е на стойност 300 милиарда. „Добре е, че газовите и енергийните инвестиции бяха обявени за зелени, защото те дават възможност за изграждане на нови базови мощности. Тази стъпка ще позволи на частните капитали да бъдат освободени и насочени към подобни проекти“, каза още Витанов.
По отношение на Плана за възстановяване и устойчивост Петър Витанов съобщи, че няма яснота кои са законите, които трябва да бъдат променени, но е още по-притеснително, че нито един от тях не е внесен за обсъждане.
„Например има предвидени над 1 милиард за енергийна ефективност. Не знаем обаче какво включва тя, кой има право да кандидатства, пред кой орган. Това са все въпроси, които не са изяснени“, каза още евродепутатът.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА