LIFE
Защо фрази като “Успокой се!”, най-вероятно ще ви вбесят
Фрази като „Успокой се!“, най-вероятно, още повече ще разсърдят човека, с когото се карате, особено, когато емоциите вече излизат извън контрол.
Наред с буйното и дразнещо поведение, някои думи могат мигновено да превърнат продуктивния спор в неприятен скандал с крясъци и взаимни оскърбления.
Ето седемте фрази, които психолозите не препоръчват да се произнасят по време на караница с партньор, приятел, член на семейството, или с когото и да било.
Ти никога! Или…Ти винаги!
Тези фрази обикновено са преувеличения и рядко са правдиви. Така вие поставяте своя партньор в положение, в което му се налага да се защитава.
В резултат той, най-вероятно, ще пусне край ушите си това, което сте се опитали да кажете и вместо това ще се старае да ви докаже, че не винаги всичко е така, както казвате, че грешите.
Това ще бъде нескончаем спор, който до нищо няма да доведе.
Опитайте се да бъдете обективни по отношение на това, което ви безпокои и се придържайте към фактите.
Например, можете да кажете: „Вчера не ми беше приятно, когато не изпълни моята молба и не разтреби стаята за идването на нашите приятели“.
„Следващият път, когато имаме гости, ще бъда много благодарна, ако не откажеш да ми помогнеш“. Такъв съвет дава психотерапевта Тара Грифит
Ти – точно, както и майка ти
Или брат, побъркана най-добра приятелка, или пиян чичо и т.н. Такова изявление измества предмета на спора на заден план, на първо място излизат оскърбленията от личен характер.
Стратегията тук е проста – ако не можеш да спечелиш спора, унищожи морално своя противник.
Да поговорим по-късно, сега с теб е просто невъзможно да се разговаря.
Тази фраза, най-вероятно, ще бъде преценена като желание да се нанесе емоционална травма, а не като желание за тайм-аут и успокояване.
В разгара на спора, когато страстите кипят, не би било зле да си починете поне за 20 минути, за да укротите кортизона и адреналина, бушуващи в кръвта.
Но фразата трябва да звучи иначе: „сега сме твърде разстроени. Хайде да спрем за 20 минути, за да можем да поговорим спокойно и без оскърбления, както искаме и заслужаваме“.
Край, достатъчно! Отивам си!
Мислете какво говорите. Не говорете това, за което после ще съжалявате.
Да заплашите, че ще си отидете, е може би най-неприятното, което можете да кажете или направите на своя партньор, особено ако в действителност нямате такива намерения.
Едно е, ако трябва да си починете, да останете сам и да се успокоите. Друго е фактически да кажете: „Вече не те обичам и си отивам“.
Тези думи раняват душата и разрушават доверието, което после може да не успеете да върнете.
Вместо да казвате такива неща, направете си почивка, за да се успокоите и да се вземете в ръце.
Ако трябва да си отидете и да останете насаме, обещайте да се върнете в уреченото време.
Така съветва авторката на книги по психология на семейния живот Шери Майерс.
Ти си такъв идиот!
Това е унижаване на личното достойнство. Такива оскърбления често се използват в порив на гняв, за да причините болка на човека, с когото се карате, но те не водят до разрешаване на конфликтите.
Обратно – те могат да предизвикат ответни нападки и да разрушат отношенията.
Опитайте се да се съсредоточите над конкретния проблем или върху това, което конкретно е засегнало вашите чувства, но не е нужно да нападате с оскърбления човека, с когото се карате.
Защо правиш от мухата слон?
Тази обидна фраза подразбира, че разстроения човек няма основания да се разстройства.
В повечето случаи това само налива масло в огъня, защото, когато сме огорчени, искаме да ни изслушат и да се постараем да разберем, а не да ни кажат, че твърде остро реагираме в дадената ситуация.
Най-добре да попитате: „Защо това те разстройва така?“
Не започвай пак! Не можеш ли просто да оставиш всичко това?
Тази фраза е проявяване на неуважение към гледната точка на вашия партньор, нежелание да слушаш, да общуваш и да променяш нещо в своето поведение.
Напълно понятно е вашето желание да избягвате караниците още в самото начало, защото всеки конфликт води до стрес.
Но да произнесеш подобна фраза – това е сигурен начин още повече да изостриш ситуацията.
По-добре звучи друга фраза: „Разкажи ми какво чувстваш и защо си така разстроена. Искам да разбера. Хайде да се опитаме да се ориентираме заедно“.