ВОЙНА
Защо американците напускат Сирия?
Вашингтон иска да спре спада на влиянието си в региона и евакуацията от Сирия е може би най-лекият и безболезнен път към изпълнение на това желание
Една от най-шумните интервенции в историята на американската армия безславно приключва, коментира новината на деня вестник „Взгляд“. Доналд Тръмп обяви, че САЩ са победили „Ислямска държава“ и издаде заповед американските военни да напуснат Сирия. Каква е причината да вземе това решение именно сега и защо тази стъпка може да се свърже с продажбата на Турция на руските комплекси С-400?
Американците са в Сирия вече четири години. И макар че борят им не надхвърля 2000 души, самият факт, че в страната има военни от САЩ, вече оказва сериозно въздействие върху сирийския конфликт и неговото урегулиране.
Когато настъпи моментът да се определя бъдещето на Сирия, позицията на САЩ ще се вземе под внимание. Така няма да се даде на руснаците да бъдат пълновластни господари на ситуацията.
Затова и американците оставаха в североизточна Сирия, в районите, населени с кюрди, и в нейния юг, където е базата им, Ет Танф. След като бяха разгромени основните сили на „Ислямаска държава“, формален повод да продължат да са в страната за американците вече нямаше.
САЩ напускат Сирия. А това означава, че напускат и сирийската игра. Ясно е, че тя отдавна беше проиграна. Това стана ясно още през 2015 г, след като започна руската операция. Ясно е, че така Тръмп изпълнява още едно свое предизборно обещание.
И все пак защо именно сега?
Защото на САЩ съвсем не им е до Сирия. В играта влиза целият Близък изток. Вашингтон иска да спре спада на влиянието си в региона и евакуацията от Сирия е може би най-лекият и безболезнен път към изпълнение на това желание.
Лек, защото няма никаква военна и геополитическа логика 2000 американци да стоят в страната, която се завръща под контрола на Асад. Там вече има други играчи. Русия и Иран няма да се откажат да подкрепят Дамаск. Турция, тръгвайки на споразумение с тях, става трета страна в сирийското урегулиране – и за САЩ просто няма място. Теоретично те биха могли да играят заедно с Турция, но отношенията между двете страни катастрофално се влошават в последните години.
За това си има цяла поредица от причини. И една от най-важните е, че в Сирия американците поддържат кюрдите, които пък турците смятат като постоянна заплаха за сигурността на своята държава. Колкото повече остават, толкова повече биха вредили американците на и без това лошите си отношения с Турция. А да изгубят нея би означавало съвсем да влошат и без това влошените си позиции в региона.
Тъй че друг избор не им остава.
Ердоган се опитва да подобри връзките си с Русия. На фона на многобройните разногласия със САЩ това звучи особено благоприятно. САЩ се бяха замесили в опита за преврат в Анкара, САЩ не предадоха на Турция Гюлен, главния враг на Ердоган, САЩ поддържат в Сирия кюрдите, врагове на Турция.
А Турция е доста важна за всички ключови играчи в света, тъй че с нея няма как само леко да се поскараш. САЩ категорично не могат да си позволят окончателно да „изгубят Турция“.
В Близкия изток те вече нямат стопроцентов съюзник (Израел не влиза в сметката), а влиянието на Русия там расте все повече. Саудитска Арабия все по-дейно се сближава с Москва, а след случая Хашоги и твърде двусмислените отношения между Вашингтон и Рияд стават все по-тънки.
В тези условия за Тръмп просто няма друг изход освен да се опита да се сдобри с Ердоган. Така сирийската тема се оказва най-лесният вариант за подобно решение.