СВЯТ
Западняците се държат като наритани, кирливи псета!
Le Figaro изясни защо Путин не беше поканен на годишнината на десанта в Нормандия
Преди пет години Владимир Путин беше сред поканените на тържествата по повод десанта на съюзническите войски в Нормандия, благодарение на което той успя да сформира и норманския формат в Украйна. Сега, когато европейските лидери се събраха в Портсмут, Путин бе домакин на Си Цзинпин, отбеляза Le Figaro.
В английския град Портсмут лидерите на петнадесетина европейски страни се събраха, за да отпразнуват годишнината от дебаркирането на съюзническите сили в Нормандия. Великобритания беше представена от Тереза Мей и Елизабет II, САЩ от Доналд Тръмп, Франция от Емануел Макрон, а Съветският съюз – от никого, пише Le Figaro. Владимир Путин не беше поканен, а авторът на статията се чуди защо.
Елисейският дворец обясни това с факта, че в календара има много празници и просто изборът се е паднал не на съвсем подходящия ден. Плюс това, самият Макрон дори не е планирал да присъства на церемонията по закриването, а и датата не е кръгла.
Въпреки това, ако погледнете корена на проблема, ситуацията е „необяснима”, казва Жан де Глиниасти, бивш френски посланик в Русия. Той отбелязва, че в същите дни Путин приема китайския лидер Си Цзинпин в Русия. Според него това е символично: “Вместо да отиде на Запад, за да отпразнува победата над нацизма, Путин се занимава с китайците в Москва и в Санкт Петербург.” Нещо повече, Путин дори отбеляза, че не иска да бъде поканен: „Защо да ме канят навсякъде? Аз да не съм сватбен генерал? Имам достатъчно своя работа тук. Това изобщо не е проблем.”
Друг експерт, Денис Песчански, смята, че става въпрос за политически причини: уж че Путин се опитва да дестабилизира европейската и американската демокрация. А Франция, от своя страна, се опита да се съсредоточи върху собствените си постижения в победата над фашизма.
Москва реагира остро на това. “Приносът на съюзниците към победата над Третия райх е разбираем, но не трябва да го преувеличаваме и още по-малко да намаляваме значението на титаничните усилия на СССР, без които тази победа просто нямаше да съществува”, заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова. Освен това тя осъди „катастрофалното пренаписване на историята“, когато във филми и статии Съединените щати и техните съюзници играят решаваща роля в победата над Германия. Според нея „десантът в Нормандия не е оказал принципно влияние върху изхода на Втората световна война. Той вече е предопределен в резултат на победите на Червената армия, предимно в Сталинград и Курск.”
Както отбелязва историкът Песчански, липсата на покана за Путин е “обида за руския и бившия съветски народ”, като се има предвид приносът му в борбата срещу фашистите, които към деня на десанта значително отслабиха немските войски.
Както отбелязва авторът на статията, руските власти отдавна се оплакват, че на Запад са забравили подвига на съветските граждани в борбата срещу нацистите и 27-те милиона загинали. Така през 1945 г. 57% от французите вярват, че Москва повече от всички е вложила сили в победата. А през 2004 г. такива бяха само 20%, а 58% от французите, напротив, поставиха на първо място САЩ, които са загубили 400 хил. души.
През 2014 г., благодарение на пристигането на Путин, беше създаден нормански формат, за да се намери решение на украинския конфликт. „Това беше голям успех за френската дипломация“, отбелязва Жан де Глиниасти. А сега, пет години по-късно, геополитическото равновесие се е променило много, заключава Le Figaro.