СВЯТ
ЕС: Заедно с Русия срещу САЩ
„ЕС: заедно с Русия“ – под такова заглавие германският вестник „Зюдойче цайтунг“ помести статия, в която призовава Европа да се обедини срещу САЩ. „Предвид егоистичната политика на администрацията на Тръмп ни е необходимо единство по въпросите на външната, икономическата и санкционната политика, а също така и в политиката в областта на сигурността. Отношението на САЩ към Европа в обозримото бъдеще няма да се измени към по-добро и ако сега (от което се и опасявам) им отстъпим, нататък отношението им към нас само ще се влошава“, пише авторът на статията.
А нататък: „Разбираемо е, че САЩ доминират по целия свят във военно и икономическо отношение. Тук европейските партньори не могат да се противопоставят с нищо. Необходимо е единство между тези страни, подписали „ядреното споразумение“ с Иран, а също така с Китай и Русия. Ако европейските политици успеят да се договорят за това единство, убеден съм , че другите страни,в частност Индия и страните от Азия и Южна Америка ще се присъединят към тази инициатива. В икономически план това открива път към Европа за руските енергийни носители. Китайският пазар още днес е не по-малко важен от американския, а благодарение на инициативата на Пекин „Един пояс, един път“ той придобива допълнително значение.Търговията и културният обмен с тези страни много бързо ще компенсира загубите от съкращаването на стокооборота със САЩ…“
В статията се говори: „Тази позиция подразбира също така незабавно отменяне на несправедливите санкции срещу Русия. Крим исторически винаги е бил част от Русия и по време на СССР е предаден на Украйна единствено защото тогавашният ръководител Никита Хрушчов сам е украинец…“
Причините за отрезвяването
Ето как заговориха сега! „Незабавна отмяна на санкциите“, „Крим е част от Русия“, „обединение срещу САЩ“… Какво се случи? Защо на фона на все още продължаващия да звучи гръмко хор русофобски гласове, провокации като „отравянето на Скрипал“ и „убийството“ на Бабченко, изведнъж влиятелният германски вестник за първи път в последно време така ясно заявява, че Европа трябва незабавно да промени курса си, отказвайки се от атлантическата солидарност със САЩ и обединявайки се против тях с Русия и другите страни?
Отговорът е ясен. На първо място президентът на САЩ Доналд Тръмп всъщност обяви икономическа война на Европа. На второ място санкциите срещу Русия показаха, че нашата страна е успяла да се приспособи към тях, а Европа продължава да търпи огромни загуби. Убедителна е и победата на Русия в Сирия. Оттук и в Европа настъпва отрезвяване.
„Мирното съществуване на различните европейски народи в дългосрочна перспектива ще бъде възможна единствено в случай, ако им се отдаде да се договорят за справедлив баланс на интересите с Русия“, констатира в тази връзка „Зюдойче цайтунг“. „И именно Германия, принесла на Русия толкова страдания в годините на Втората световна война е задължена да поеме върху себе си тази роля на посредник… Европа само спечели от това, че успя да договори за мирното съвместно съществуване след подписването на Заключителния акт от Съвещанието по безопасността и сътрудничеството в Европа. Защо и сега да не продължим да действаме в този дух? Ако гореспоменатото единство бъде постигнато, то САЩ, въпреки Тръмп, ще трябва да преразгледа своята политика“, отбелязва германският вестник.
Реални крачки
За необходимостта от сближаване между Русия и Западна Европа сега не само, че говорят, но и в тази насока вече се предприемат реални крачки. Първите от тях бяха направени по време на настоящето посещение на президента на Русия Владимир Путин в Австрия. Това бе първото му международно посещение след встъпването в длъжност. Във Виена руският лидер проведе преговори с президента на републиката Александър Фон дер Белен и с канцлера Себастиан Курц, който обеща, че Австрия ще повдигне въпроса за свалянето на антируските санкции по време на своето председателство в ЕС. В резултат на срещата бяха подписани редица двустранни договори. В това число и за доставките на руски газ в Австрия до 2040 г.
И в Италия бързат да се сближат с Русия. Новото правителство на страната ще подкрепи отмяната на антируските санкции, заяви назначеният за министър-председател Джузепе Конте. „Ние ще станем привърженици на откритостта по отношение към Русия, която в последно време консолидира своята роля в разрешаването на различните геополитически кризи, ще подкрепяме преразглеждане на системата на санкциите, които потискат руското гражданско общество“, отбеляза той, представяйки програмата на това правителство в парламента,
Това заявление не се прави случайно. Точката за нуждата да се отменят санкциите срещу Русия се съдържаше в „правителствения договор“, който „Движение 5 звезди“ и партия „Лига“, победили на скорошните парламентарни избори, сключиха преди формирането на новото правителство.
В раздела, посветен на международните отношения, се говори, че Италия подкрепя откритостта по отношение на Русия, която „не е заплаха, а все по-значим търговско-икономически партньор“, а също така и „стратегически събеседник при разрешаването на регионалните кризи (Сирия, Либия, Йемен)“. В тази връзка в документа се показва и целесъобразността на отмяната на антируските санкции.
Въпреки съпротивата
Разбира се, в Европа подобни тенденции към промени по отношение на Русия засега са все още в най-началната си фаза.
Освен действащите санкции, русофобските заявления там все още звучат с пълна сила. Така руското посолство в Стокхолм бе принудено да отговори рязко на думите на министър-председателя Стефан Льовфен за това, че Москва може да се опита да окаже въздействие на изборите в кралството.
Дипломатите отбелязаха, че заявлението е „върха на нетактичността и цинизма“ и предизвиква дълбоко възмущение, особено на фона на зачестилите антируски нападки на Стокхолм.
„За жалост, в разгара на предизборната треска шведското ръководство, изглежда, е готово да изпълни всеки пропагандистки трик, прилагайки го на прословутия антируски мотив“, отбелязва се в съобщението на посолството, където посочват на министър-председателя това, че подобен подход в общуването с Москва е показал своята неефективност и съветват Швеция „да престане с лъженето“ и да помисли над необходимостта да възстанови отношенията с Русия, достигнали до задънена улица по вина на самия Стокхолм.
С русофобски изказвания се отличава и бившият президент на Естония Тоомас Хендрик Илвес, който заяви, че Русия ще загуби не само Санкт Петербург, но дори и градовете, разположени в Сибир, ако реши да атакува Естония. „Русия, разбира се, може да атакува Естония, но скоро след това тя може да загуби дори Омск и Томск, да не говорим вече за Санкт Петербург“, заяви бившият естонски президент в интервю. При това Илвес увери, че Русия вече 27 години продължава кампанията си по очерняне на Естония и заяви, че „на Запад е пълно с полезни идиоти и досега има медии, които подхранват това“.
Разбира се, войнственото заявление на естонския политик стана предмет на насмешки и на иронични коментари в Русия.
Но самият факт, че има поява на подобни нападки свидетелства, че в Европа русофобските настроения са все още силни и пътят към нормализацията на отношенията няма да бъде никак лесен.
Въпреки това тенденцията към промени е вече налице и тя няма разумна алтернатива.