АНАЛИЗИ
Добре, че България няма космодрум…
Добре, че България си няма космодрум. Сериозно, само се замислете колко драма, кръв, пот и сълзи спестяваме на държавната администрация с разумния си неутралитет в космическата надпревара.
Първо, няма да се налага да се пускат безбройни обществени поръчки за идеен проект, строителство и надзор, тухли, плочки, установки, ракети, керосин, служебни Лексуси, PR и медийно обслужване, чистачки, брандирани запалки, кламери и тоалетна хартия (за които отсега си знаем на кого ще се паднат).
Спестяваме си още: трите конкурентни подписки за референдум по космическите въпроси; верижните екологични (контра)протести срещу високите емисии ФПЧ и въглероден диоксид; президентското вето и отхвърлянето му на инат; разправиите с отчуждаването на нечии дядови ниви за площадката; дебатите за бъдещето на находките от делви, ритони и вампирски гробници под откупения с триста зора терен; спирането и връщането отначало на цялата процедура за космодрума заради жалба по търга за кламерите, внесена от безимотно лице с адресна регистрация в Лом; скандалните разкрития на Елена Йончева по БСП ТВ с преразказ по нелегални СРС-та; самосезирането на прокуратурата, ГДБОП, ДАНС, КПКОНПИ, ДКЕВР, Комисията по досиетата, омбудсмана и Светия Синод, и така до края на света.
Най-вече ще се разминем с оня смразяващ конфуз при историческото изстрелване на първата българска совалка „Хан Аспарух“. Обратното броене започва с тържествено ехтене („Дееесетт… Деевеетт… Ооосеммм… Сеедееммм…), но по високоговорителя се чува следното съобщение: „Шшшшесст… Внимание, системата е недостъпна. Апаратът е блокиран поради неизпратени документи до НАП“.
По стара българска традиция, описана удачно в законите на Мърфи, нищо не е толкова лесно, колкото изглежда, а колкото по-добронамерено е едно чиновническо решение, толкова повече непоправими проблеми създава.
Така например, сървърите на НАП блокираха при първата критична ситуация, след като Министерството на финансите реши да „избели“ сивата икономика чрез постоянна връзка с всички касови апарати – от продавачите на Женския пазар до електронните търговци.
Въпреки предупрежденията, че новите изисквания са написани неадекватно и че нито бизнесът, нито системата са готови за изпълнението им, държавата не се пречупи в заканата да освети нечестните частници. Майката природа обаче винаги е на страната на скритите дефекти, а скрити дефекти – колкото искаш.
Два месеца по-рано, системата за продажба на електронните винетки отново заработи с отлични намерения, оптимизъм и надежда в техническия прогрес – докато не се срина още в първия работен ден.
Фалстартът мина по всички точки от конспекта: дублирано таксуване, неотчитане на платени талони, недоразумения при въвеждането на регистрационните номера, липсващи терминали за самообслужване по граничните пунктове, отказ за продажби по бензиностанции, сигнал „Заето“ в колцентъра на АПИ.
Граждани, невярващи на очите си при успешната покупка на е-винетка, решиха да увековечат подвига, като ламинират касовите си бележки (някои от тях стигнаха до прединфарктно състояние при сблъсъка си с магията на термопечата, при който мастилото изчезва завинаги след нагряването от ламинатора). Така или иначе, четливостта на копието е обратно пропорционална на неговата важност.
Разбира се, нито НАП, нито АПИ могат да се сравняват с полета на фантазиите в Агенцията по вписванията, която остави държавата без активен търговски регистър в продължение на 20 дни, след което си раздаде 700 000 лв. бонуси за добре свършената работа.
Така се прави нация техническа, така се кове бъдещето на европейската цифрова икономика. Затова и някои мениджъри в IT-компании се кръстят от благодарност, че бизнесът им е достатъчно стабилен, за да не се налага да работят по държавни поръчки за информационно обслужване.
Наистина, добре, че нямаме космодрум. В противен случай трябваше да заменим „Мила родино“ с „Хюстън, имаме проблем“.