ПОЛИТИКА
В ПП-ДБ мъчително преразпределят кокала
В ПП-ДБ мъчително преразпределят депутатските места
Макар че вдигнаха резултата си с близо 40 хиляди гласа, ПП-ДБ всъщност остават с по-малко места в новия парламент, отколкото в предишния – от 39 на 37 мандата (което подсказва, че ръстът е по-скоро номинален заради увеличаването на избирателната активност – бел.а.). Затова в момента тече мъчително преразпределение на депутатските места в редиците на десните – задача, която се усложнява от това, че доста хора разместват листите с преференции, а някои влизат от два избирателни района. Естествено, София е най-важна в това уравнение, тъй като от столицата идват над една трета от мандатите на ПП-ДБ.
Десните се справят най-добре в 23-ти МИР, където взимат седем депутатски места. Елисавета Белобрадова се изкачва нагоре от 10-тото място, благодарение на преференциален вот, а също и Божидар Божанов от 7-ото. Заедно с водача Кирил Петков те оформят челната тройка.
В Народното събрание ще влезе Ивайло Мирчев, който изпадна от предния парламент, а сега събира добър личен вот, вероятно заради активността си в атаките срещу Делян Пеевски по време на кампанията. Мирчев се състезаваше и от Добрич, но тамошният мандат остава за бившия депутат от 49-ия парламент Свилен Трифонов. От 23-ти район ще се върне и друг отсъствал от парламента депутат – юристът Васил Пандов. При седем мандата това оставя извън парламента четвъртия в листата – Васил Стефанов.
В 24-ти МИР десните печелят четири мандата. Мартин Димитров се изкачва с преференции от 13-ото място до второто и така депутатските места остават за него, Надежда Йорданова, Лена Бориславова и Петър Кьосев. А досегашният четвърти в листата – Йордан Терзийски, отпада. Той беше втори в листата във Велико Търново, но там десните печелят само едно място. Мартин Димитров обаче може да влезе и от Русе, където също печели мандат и това би спасило мястото на Терзийски в София. Но това би оставило извън парламента друг действащ депутат – Васил Белчев, който би влязъл от Русе, ако Димитров си остане в София.
В района на лидерските битки – 25-и, десните взимат само три мандата. От тях ще се възползват Николай Денков, Александър Симидчиев и Кристина Петкова. Симидчиев беше пети в листата, но заради добър преференциален вот я размества и така досегашната трета – Калина Константинова, губи мястото си. Тя заемаше и осмото място в Бургас, където обаче десните печелят само един мандат. Сега може да се надява, че Денков ще предпочете да влезе от Шумен, където също взима мандат.
В Пловдив десните печелят само два мандата. Единият остава за водача Асен Василев, а другият ще вземе Манол Пейков. Той беше четвърти в листата, но се радва на по-голяма лична популярност дори от водача. Така от надпреварата губи досегашният втори – юристът Стою Стоев, който няма да влезе отново в парламента. Без мястото си остава и друг депутат – Катя Панева. Тя обаче беше втора в хасковската листа, където десните взимат един мандат, и ако Асен Василев, който е водач и там, реши да влезе от Пловдив, тя все пак ще остане депутат. Но ако Василев предпочете да влезе от Хасково, тогава ще освободи място за Стою Стоев.
От Варна ПП-ДБ ще вкара трима депутати. Едното място е гарантирано за водача Даниел Лорер. Второто взима четвъртата в листата Стела Николова, която печели повече лични гласове и от водача. На Лорер обаче му се пишат и гласовете без преференции. Така третото остава за Ивайло Митковски.
Мястото си в Бургас губи депутатът Димитър Найденов. Десните взимат само един мандат в големия крайморски град, което остава за водача Явор Божанков. Найденов всъщност получава повече преференции от Божанков, който обаче остава непоклатим, тъй като на него като водач му се добавят и гласовете без отбелязана преференция. Божанков беше също 11-и в листата на столичния 23-ти МИР, но поради слаб преференциален вот не печели нищо там и със сигурност ще заложи на бургаското си място.
Ексдепутатът и бивш правосъден министър Атанас Славов пробива обратно в Народното събрание от София-област, където беше водач на листата.