ТЕХНОЛОГИИ
Бюджетен кросоувър или скъп SUV – кое ще изкара повече?
Много собственици на автомобили са на мнение, че колкото по-скъп и престижен е кросоувърът им, толкова повече ще изкара без проблеми. Все пак те плащат е само за марка, но и за надеждност. Някои експерти обаче не са на това мнение и смятат, че евтиният SUV ще служи по-дълго и по-безпроблемно на собственика си, отколкото скъпия.
Започваме с това, че конструкцията на окачването на премиум-кросоувърите е много по-сложа, отколкото на достъпните модели. При скъпите коли се използва многоточково окачване, докато при по-евтините отпред е McPherson, а отзад може да бъде монтирана греда. Това решение е лошо от гледна точка на управляемостта, но е далеч по-надеждно, тъй като този тип окачване трудно може да бъде разбито.
Също така собствениците на достъпните като цена модели често допълнително обработват дъното на своите автомобили със специално покритие срещу ръжда, докато тези на скъпите автомобили смятат, че няма нужда, тъй като материалите на техните кросоувъри са от високо качество. Това наистина е така, но ръжда винаги се появява, особено през зимата, когато улиците са напръскани с какви ли ни химикали. И ако не се вземат мерки навреме, последствията може да бъдат ужасяващи.
Не бива да се пренебрегва и електрическата система. В скъпите SUV-модели е пълно с множество електронни системи и датчици. С течение на времето те започват да отказват и това се превръща в огромен проблем за собственика. Той е принуден често да посещава сервиз, тъй като повредата може да се отстрани само с помощта на скъпо специализирано оборудване. При евтините кросоувъри електрониката е малко, така че опасността от повреди е далеч по-малка.
И накрая – под капака на премиум SUV-моделите обикновено се поставят сложни като конструкция турбо-мотори с алуминиев блок на цилиндрите и ангренажна верига. По правило, ресурсът на тези агрегати не е особено голям. Турбината обикновено излиза от строя след около 100 000 км, също се отнася и за веригата, която трябва да бъде заменена, в противен случай ще последва повреда на двигателя.
При бюджетните кросоувъри се срещат прости атмосферни мотори с чугенен блок на цилиндрите и ангренажен ремък. Тези агрегати са прости и изкарват повече, а смяната на ремъка с ролките е по-евтина отколкото на веригата.
Така излиза, че при едвакви условия на експлоатация простият кросоувър ще изкара повече от премиум-модела. Не пропускайте и факта, че маркетолозите отдавна са пресметнали, след колко време клиентът сменяя автомобила си. И просто не е изгодно да се правят много надеждни скъпи коли. Докато при евтините е точно обратното – там е ясно, че техните стопани ще ги експлоатират максимално дълго, защото просто нямат възможност да си купят нова кола.
Мислите ли, че няма да е интересно и на вашите приятели? Споделете тази история!